Mecenas Dziecięcych Talentów » Aktualności

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli nowoczesny mecenat

2013-08-09

Idea opieki nad artystami i naukowcami, powiązana z ich finansowym wsparciem znana jest od starożytności, kiedy to Caius Cilnius Maecenas, fundator instytucji, wspierał współczesnych mu twórców. Obecnie osoba mecenasa niewiele ma wspólnego z bajecznie bogatym miłośnikiem sztuki i nauki, nierzadko postrzeganym przez otoczenie jako nieszkodliwy szaleniec. Dawny mecenat dworski, magnacki czy kościelny zastąpiły wyspecjalizowane instytucje społeczne (fundacje i stowarzyszenia). Nowoczesny mecenat to także kluczowy element planowania rozwoju przedsiębiorstwa, w fachowym języku zwany CSR. 

CO TO JEST CSR?

Społeczna odpowiedzialność biznesu, z ang. Corporate Social Responsibility (CSR) to, dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorstwa do włączania w zasięg swoich działań aspektów społecznych i środowiskowych. To także branie odpowiedzialności za wpływ wszelkich decyzji podejmowanych przez firmę na przestrzeń, w której funkcjonuje (zobacz: norma ISO 26000).

DLACZEGO CSR?

Zarówno duże, jak i średnie i małe przedsiębiorstwa nie są bezosobowymi bytami zawieszonymi w próżni. W dobie rosnącej konkurencji i wymagań na rynku konsumenckim funkcjonowanie wyłącznie w środowisku ekonomicznym już nie wystarcza do efektywnego prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ponadto, firma - będąc osobowością prawną - jest swego rodzaju obywatelem, zobowiązanym do dbania o swoje otoczenie. Jak podkreśla Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki: “Profesjonalne kształtowanie relacji firmy z otoczeniem biznesowym i społecznym oraz budowanie jego wiarygodności i reputacji stają się, obok kwestii efektywności finansowej i jakości oferowanych wyrobów czy usług, istotnym elementem kształtowania przewagi na rynku”.

POSZANOWANIE

Nowoczesny biznes świadomy silnej współzależności pomiędzy czynnikami ekonomicznymi, ekologicznymi i społecznymi w procesie rozwoju przedsiębiorstwa, coraz częściej opiera swoje działania na filarach CSR. Najlepiej istotę społecznej odpowiedzialności oddaje anglojęzyczny akronim RESPECT (poszanowanie), utworzony od słów Responsibility (odpowiedzialność), Ecology (ekologia), Sustainability (zrównoważony rozwój), Participation (współdziałanie), Enviroment (środowisko), Community (społeczność), Transparency (transparentność).

DLA KOGO CSR?

Społeczna odpowiedzialność biznesu nie jest wyłącznie przywilejem wielkich korporacji. To nie tylko zakrojone na szeroką skalę kampanie medialne, promujące postawy prospołeczne czy wzrost świadomości ekologicznej wśród obywateli. CSR to także wychodzenie na przeciw lokalnym inicjatywom. Tutaj ogromną rolę odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które nierzadko prowadzą tzw. nieuświadomiony CSR. Od lat angażują się w życie lokalnej wspólnoty bez znajomości anglojęzycznej terminologii czy panujących obecnie trendów w ekonomii.

CSR LOKALNIE

Właśnie wspomniana lokalność jest atutem małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki niej mogą one “od środka” diagnozować problemy mieszkańców danej okolicy, a przez to stosować spersonalizowane, bardziej adekwatne do potrzeb formy pomocy. Tutaj CSR traci wymiar teoretyczny i bezosobowy, a nabiera fizycznego konkretu w postaci na przykład objęcia finansową opieką szczególnie uzdolnione dzieci z okolicznej szkoły, zakup sprzętu medycznego do miejskiego szpitala czy segregacja śmieci w biurze. Działania MŚP, choć na mniejszą skalę i mniej medialne, często przynoszą więcej pożytku niż ogólnopolskie spoty reklamowe ze znanymi aktorami w rolach głównych czy konferencje klimatyczne organizowane pod auspicjami korporacji energetycznych.  

 

Ważne jednak, aby zarówno w przypadku dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw pamiętać o tym, że CSR nie jest doraźną inicjatywą czy fanaberią przedsiębiorcy-filantropa rodem z epoki węgla i pary, lecz immanentnym elementem w strukturze organizacji, z której, co tu kryć, czerpie się konkretne korzyści.  

KORZYŚCI Z CSR

Dzięki wprowadzeniu polityki prospołecznej i proekologicznej do swojej strategii działania, firma zyskuje szacunek konsumentów oraz buduje swój przyjazny wizerunek. Co więcej, szeroki wachlarz działań CSR daje jej możliwość lepszego poznania danego środowiska i tym samym przygotowania bardziej adekwatnej oferty handlowo-usługowej dla wybranej grupy klientów. Oprócz przywiązywania konsumenta do marki, zaangażowana społecznie firma przywiązuje do siebie wartościowych pracowników, podzielających jej misję, cele i metody, a także przyciąga kolejnych młodych-zdolnych. Ponadto, dzięki rozbudzonej świadomości ekologicznej firma może obniżyć koszty eksploatacji, opłaty za energię, wodę, opłaty z tytułu zanieczyszczeń. Zarządzanie CSR to właśnie umiejętność przekucia szeregu korzyści niematerialnych w konkretny rezultat finansowy. Trzeba jednak pamiętać, że zyski nie będą od razu widoczne w księgach przychodów i rozchodów.

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu to przede wszystkim obopólne cele i korzyści dla przedsiębiorcy i interesariusza, mierzalne zarówno szkiełkiem, jak i sercem.

Aktualności – pozostałe:

 • Spotkanie Mikołajkowe

  Spotkaliśmy się przed Świętami na warsztatach piernikowych prowadzonych przez Wierzynek Royal Chocolate Workshop w Restauracji Wierzynek.

  więcej
 • Spełniamy marzenie Agaty

  Agatka nasza podopieczna to mała dziewczynka o wielkim charakterze!

  więcej
 • Gala podsumowująca VI edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów

  07 czerwca br. w sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się gala podsumowująca VI edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów, którym zostało objętych 17 dzieci uczęszczających do szkół znajdujących się wGminie Miejskiej Kraków.

  więcej
 • Projekt na medal - Gala V edycji projektu Mecenas Dziecięcych Talentów

  Już od 5 lat najzdolniejsi młodzi Krakowianie, olimpijczycy i medaliści mogą liczyć na pomoc. Już przeszło 40 młodych mistrzów z niej skorzystało.

  więcej
 • Agatka zdobywa medale!

  Agatka to mała wielka dziewczynka! 1 października startowała na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek w Bielsku Białej. W wieloboju zajęła 3 miejsce, zdobywając brązowy medal i jako jedna z ośmiu najlepszych zawodniczek zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Małej Olimpiady.

  więcej
 • Łączymy siły dla najmłodszych Krakowian

  We wrześniu już po raz piąty ruszył program wspierający szczególnie uzdolnionych młodych Krakowian – Mecenas Dziecięcych Talentów. Ta edycja będzie jednak szczególna, bo dzięki połączeniu sił Fundacji Czas Dzieci, Urzędu Miasta Krakowa oraz – po raz pierwszy w programie – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będziemy mogli jeszcze skuteczniej pomagać młodym talentom!

  więcej
 • Inauguracja 5 edycji projektu Mecenas Dziecięcych Talentów

  13 września, zupełnie nie pechowo, spotkaliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia Daleko Więcej z dwudziestką uczestników 5. edycji projektu Mecenas Dziecięcych Talentów.

  więcej
 • Gala podsumowująca IV edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów

  20 czerwca br. w sali Lea Urzędu Miasta Krakowa odbyła się gala podsumowująca IV edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów, którym zostało objętych 13 dzieci uczęszczających do szkół znajdujących się na obrzeżach Gminy Miejskiej Kraków.

  więcej
 • Rozwijajmy swoje talenty – relacja z obozu sportowego

  Dzieciom, które pragną doskonalić swoje umiejętności, a niekiedy nie są w stanie tego robić ze względów finansowych, pomaga Mecenas Dziecięcych Talentów. W lipcu 2015 roku Ola, jedna z dzieci objętych tym programem, wyjechała na tygodniowy obóz sportowy do Łodzi.

  więcej
 • Mikołajki w Muzeum Armii Krajowej

  W tym roku Mikołaj wcześniej rozpoczął rozdawanie prezentów: już wczoraj odwiedził najgrzeczniejsze (a na pewno najbardziej pracowite!) dzieci. Wieczorową porą, w Muzeum Armii Krajowej, odbyły się wyjątkowe Mikołajki.

  więcej
 • Gala na zakończenie III edycji projektu Mecenas Dziecięcych Talentów

  11czerwca br. miała miejsce gala zwieńczająca III edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów, którym zostało objętych dwadzieścioro jeden dzieci uczęszczających do szkół znajdujących się na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

  więcej
 • Pielęgnujmy talenty - razem

  25. września Urząd Miasta Krakowa wraz z Fundacją Czas Dzieci oficjalnie zainaugurował trzecią edycję projektu „Mecenas Dziecięcych Talentów". Do Muzeum Inżynierii Miejskiej, które jest jednym z Partnerów akcji, zostało zaproszone 21 dzieci oraz wspierający je Mecenasi. To grupa 13 podmiotów: firmy, instytucje, a także osoby prywatne, którzy wspierają projekt od samego początku.

  więcej
 • O Mecenasie Dziecięcych Talentów

  Gazeta Fakt opublikowała artykuł o projekcie Mecenas Dziecięcych Talentów! Cieszymy się, że informacja o naszych utalentowanych podopiecznych dociera do coraz większego grona odbiorców.

  więcej
 • Gala podsumowująca II edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów

  17 czerwca br. w Sali Kupieckiej Urzędu Miasta Krakowa odbyła się gala podsumowująca II edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów, którym zostało objętych dwadzieścia troje dzieci uczęszczających do szkół obrzeżnych, znajdujących się na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

  więcej
 • Ferie w SCKM!

  Dzieci objęte projektem Mecenas Dziecięcych Talentów serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach feryjnych przygotowanych przez Mecenasa projektu, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

  więcej
 • Widać nas w Krakowie!

  2014-01-15

  Projekt już widoczny w mieście! Plakaty prezentujące młodych, utalentowanych bohaterów (w) akcji zauważyć można w Krakowie na przystankach miejskich i tablicach ogłoszeniowych.

  więcej
 • Mikołajki

  2013-12-05

  Chociaż Św. Mikołaj jak co roku ma mnóstwo pracy, nie zapomniał o naszych wspaniałych dzieciach! Już w środę dotarł do Krainy Zabaw Dziecięcych Anikino, by spotkać się i porozmawiać z utalentowanymi dziećmi biorącymi udział w projekcie Mecenas Dziecięcych Talentów.

  więcej
 • Bal charytatywny 2013

  Księżniczki, rycerze, wróżki, elfy - wszystkie te postacie można było spotkać nie za siedmioma górami, siedmioma morzami, siedmioma lasami, ale w samym centrum Krakowa. 12 października bowiem, w kamienicy Preston Centre przy ulicy św. Anny, odbył się bal zorganizowany przez Fundację Czas Dzieci wraz z portalem CzasDzieci.pl, z okazji jego siódmych urodzin.

  więcej
 • Dzieci z edycji 2013/2014

  2013-07-16

  Znamy już uczestników kolejnej edycji Projektu. Dołączyło do nas 14 cudownych, utalentowanych uczniów szkół podstawowych z obrzeży Miasta Krakowa.

  więcej
 • Gala podsumowująca I edycję projektu już za nami

  2013-06-17

  Wszystkim Mecenasom, ludziom wielkiego serca bez których projekt nie mógłby zaistnieć, zostały wręczone przez Prezydenta Miasta Krakowa podziękowania oraz pamiątkowe statuetki. Jednak to dzieci były głównymi bohaterami wydarzenia. W filmie pełnym pasji i talentów, który został przygotowany przez współorganizatora projektu Fundację Czas Dzieci, można było poznać bliżej ich sylwetki.

  więcej
Logo projektu

Logo projektu

Logo zostało zrealizowane na podstawie pracy krakowskiej uczennicy, laureatki naszego wrześniowego konkursu na opracowanie logotypu projektu MDT najpełniej oddającego jego charakter. więcej »
edycja 2012/2013

edycja 2012/2013

Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Łukasza Szymańskiego oraz wszystkie dzieci objęte Projektem. więcej »

Rekomendacje

Wiktoria:

To świetny pomysł. Pamiętam, że dawniej sama miałam ten sam problem. Nareszcie ktoś pomyślał o dzieciach. Wystarczy drobiazg, pomagający w rozwoju ich talentów.... »

wiktoria:

swietna sprawa milo popatrzec na tak uzdolnione dzieciaki ,ktore zyja juz od malenstwa czyms co kochaja :}brawo Wiktoria:]... »

Beata:

To piękne, że nareszcie myśli się o talentach dzieci. Realizowanie swoich pasji dopiero wtedy, gdy się już samemu na nie zarabia, to stanowczo za późno.... »

Napisz co mylisz o akcji:
Partner akcji
© Fundacja Czas Dzieci 2024